Szukaj

Wyprodukowane w Finlandii: Moomin Arabia wprowadza na rynek swoją pierwszą kolekcję szklanych zastaw stołowych

Nowa szklana kolekcja Mystical Forest obejmuje wytłaczaną zastawę stołową wykonaną nowoczesnymi i tradycyjnymi technikami produkcji szkła w światowej sławy fabryce szkła Iittala w Finlandii. Dzbanki z kolekcji są dmuchane ustnie, co sprawia, że każdy egzemplarz jest jedyny w swoim rodzaju. Kolekcja inspirowana powieściąW Dolinie Muminków zaprasza Cię do odkrycia magii mistycznego lasu. Przedmioty będą dostępne na całym świecie od 1 lutego 2024 r.


Zaproszenie do odkrycia magii mistycznego lasu


Pierwsza kolekcja szklanych zastaw stołowych Moomin Arabia inspirowana jest powieścią Tove JanssonW Dolinie Muminków (1948). Ilustracje książkowe Jansson obfitują w fantastyczną roślinność, która zapewniła wspaniałe motywy dla wytłaczanych naczyń.


Każdy element ozdobiony jest pięknymi detalami i teksturami, które oddają magię mistycznego lasu z odrobiną figlarności. Wśród kwiatów, liści, gałązek i mchów Muminek, Panna Migotka, Mała Mi i Włóczykij zapraszają do zabawy w chowanego. W lesie codzienność blednie, a ciekawski umysł znajduje wszelkiego rodzaju magię, nad którą można się zastanawiać.

Naczynia są dostępne w klasycznych, przejrzystych i eleganckich sosnowo-zielonych kolorach, co czyni je odpowiednim wyborem do połączenia z dowolnym gustownym nakryciem stołu, a także z istniejącymi już naczyniami Moomin Arabia.


„Chcieliśmy zaprojektować kolekcję, która wniesie odrobinę Muminkowej magii do naszego codziennego życia. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem zabawy w stylu Muminków, czy po prostu cenisz piękny szklany design, ta kolekcja z pewnością zachwyci ludzi w każdym wieku” – mówi Annika Tickle, dyrektor ds. projektowania Moomin Arabia.

Wyprodukowane w fabryce szkła Iittala w Finlandii


Kolekcja szklanej zastawy stołowej jest pierwszą w historii Moomin Arabia, a wytłaczane naczynia powstają w Fabryce Szkła Iittala. Wioska Iittala w południowej Finlandii to centrum fińskiego przemysłu szklarskiego, gdzie doświadczeni rzemieślnicy pielęgnują prestiżowe, 140-letnie dziedzictwo fabryki. Tradycja produkcji szkła w Finlandii sięga ponad 300 lat wstecz i nie pozostała niezauważona. Niedawno, w grudniu, na wniosek Finlandii i pięciu innych krajów, wiedza, rzemiosło i umiejętności na temat ręcznej produkcji szkła zostały wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.


Dziś fabryka jest własnością Grupy Fiskars, w której mieszczą się m.in. znane na całym świecie marki Arabia i Iittala – obie znajdują się w pierwszej dziesiątce najbardziej szanowanych marek w Finlandii*. 

(*Taloustutkimus 2023)


Złożony i unikalny proces produkcyjny


Kolekcja szkła tłoczonego obejmuje kubek, miskę, talerz i dzbanek. Projekt został stworzony przez wewnętrzny zespół Moomin Arabia, w ścisłej współpracy z rzemieślnikami z fabryki szkła Iittala.


Projekty odwołują się do wzorów i tekstur występujących w naturze, a wytłoczenie tych bardzo szczegółowych kształtów jest demonstracją prawdziwej wiedzy w zakresie produkcji szkła.


Przykładowo, proces produkcji kubków i misek jest bardzo delikatny, gdyż wzory są asymetryczne, a powierzchnia wzoru jest bardzo jasna, dzięki czemu widoczne są nawet najmniejsze niedoskonałości.


Po raz pierwszy w fabryce Iittala tak skomplikowane wytłoczenia są tworzone maszynowo, co nie pozostawia miejsca na błędy – każde naczynie powinno wyjść z formy idealne, ale w rzeczywistości jest to niezwykle trudne i drobne niedoskonałości są dozwolone – to żywa natura sprawia, że naczynia są jeszcze bardziej wyjątkowe, bo wszystkie są unikatowe na swój sposób.


Talerze z kolekcji powstają metodą prasowania mechanicznego, co jest być może procesem nieco mniej wymagającym w porównaniu do tego stosowanego w szklankach i misach – ale też nie jest wcale proste. Każdy produkt przechodzi przez szereg ścisłych procesów kontroli jakości.


Produkcja kolekcji obejmuje również tradycyjne rzemiosło: dzbanek jest dmuchany ustnie. Każdy hutnik ma swoją charakterystyczną technikę i styl, dzięki czemu każdy egzemplarz jest jedyny w swoim rodzaju. Od początku do końca wykonanie jednego dzbanka wymaga pięciu osób i około sześciu godzin pracy.

„Odbyło się wiele rozmów z rzemieślnikami Iittala i, wreszcie, naprawdę fascynujące było obserwowanie, jak pomysły ożywają w rękach hutników, którzy zbierają stopioną szklaną masę z niezwykle gorącego pieca i przetwarzają ją poprzez dmuchanie i użycie form” – mówi Tickle.


Kolekcja Mystical Forestbędzie dostępna na całym świecie od 1 lutego 2024 r. Szklanka, miska i talerz będą dostępne w internetowym sklepie Moomin Shop ,stacjonarnych sklepach Moomin Shop, sklepie internetowym Moomin Arabia oraz sklepach i sklepie internetowym Iittala, a także u sprzedawców detalicznych. Dzban jest dostępny wyłącznie w kanałach sprzedaży Moomin Arabia i Iittala.

Szukaj