Szukaj

Dolina Muminków

Muminki to wielokrotnie nagradzany fińsko-brytyjski animowany dramat rodzinny dla telewizji stworzony przez Gutsy Animations, obecnie emitowany trzeci sezon. Jest to adaptacja klasycznych książek i komiksów o Muminkach autorstwa pisarki i ilustratorki Tove Jansson i jej brata Larsa Janssona, stworzona przy użyciu nowych technik 3D CGI. Ten niezwykle popularny serial jest najdroższym programem telewizyjnym w historii Finlandii, którego budżet wynosi 20 milionów euro. W 2019 r. pierwszy odcinek serialu był najczęściej oglądanym programem w serwisie transmisji strumieniowej fińskiego nadawcy krajowego Yle i oglądał go 1 na 4 Finów. Serial został dotychczas sprzedany do 20 krajów i jest dostępny w brytyjskich stacjach Sky, Sky Kids i Now TV.

W wersji anglojęzycznej aktorzy głosowi to Taron Egerton (Muminek), Kate Winslet (Filifionka), Rosamund Pike (Mama Muminka), Matt Berry (Tata Muminka), Will Self (Piżmowiec), Jennifer Saunders (Mimbla), Akiya Henry (Migotka), Richard Ayoade (Duch), Joe Wilkinson (Paszczak), Edvin Endre (Włóczykij), Bel Powley (Mała Mi), Warwick Davis (Ryjek).

Za innowacyjną animację odpowiada niezwykle utalentowany zespół, w skład którego wchodzi dyrektor kreatywna i producentka wykonawcza Marika Makaroff; nagrodzony Oscarem® reżyser Steve Box; Nagrodzony nagrodą BAFTA® producent John Woolley oraz nagrodzony Emmy® duet scenarzystów Mark Huckerby i Nick Ostler

Muzykę do serialu skomponowali fińscy muzycy Pekka Kuusisto i Samuli Kosminen. Ojciec Kuusisto, Ilkka Kuusisto, skomponował wcześniej operę Muminków z Tove Jansson w 1974 roku. Artyści wytwórni Sony Music zlecili do każdego odcinka oryginalne utwory, w tym utwory takich artystów jak Tom Odell, First Aid Kit, Mø i Alma.

Szukaj