Szukaj

Wielki marzyciel i wielki myśliciel: nowa kolekcja Moomin Arabia Classics

Wielki marzyciel i wielki myśliciel: nowa kolekcja Moomin Arabia Classics  


Dwie nowe postacie z tegorocznej kolekcji Moomin Arabia Classics mają odmienne podejście do życia: pobudliwy Ryjek marzy o sławie i fortunie; filozoficzny Piżmowiec uważa, że całe zamieszanie i nadmiar są bezużyteczne. Ryjek to znana twarz w kolekcji, Piżmowiec pojawia się w zastawie stołowej Muminków po raz pierwszy. Nowe modele Classics będą dostępne na całym świecie od 5 marca.

Długo oczekiwany Piżmowiec wreszcie w kolekcji


Poważny filozof Piżmowiec to zupełnie nowa postać w kolekcji Classics i w całej zastawie Arabii Muminków. Fani Muminków od dawna liczyli na przedmioty z wąsatym gryzoniem.


Piżmowiec pojawia się jedynie w powieściach Tove Jansson  W Dolinie Muminków (1948) iKometa nad Doliną Muminków (1946), nigdy później, a także w żadnym z komiksów. Zamiast tego popularność postaci wzrosła dzięki animowanym serialom telewizyjnym. Najnowsza z nich,Dolina Muminków, stworzona przez Gutsy Animations (2019–), zapewniła bohaterowi dużo czasu ekranowego.

 


W opowieściach Jansson Piżmowiec jawi się jako poważny staruszek, który lubi spędzać czas w ciszy i spokoju, czytając książki i zastanawiając się nad najważniejszymi pytaniami życia. Nie daje się łatwo zaniepokoić niczym, a jego poglądy wydają się nieco egzystencjalistyczne.

Jego podejście do życia dobrze obrazują jego wersy z powieściW Dolinie Muminków:

„Jakże niepotrzebna jest ta cała bieganina, gadanina, budowanie domów, gotowanie jedzenia i gromadzenie własności”.

 


Jest jednak coś, co porusza nawet filozofa. Kiedy spada na ziemię ze swojego ulubionego miejsca, hamaka w ogrodzie przy Domu Muminków, jego godność zostaje zawstydzona. Już zmęczony niepokojem w Domu Muminków ucieka w samotność w jaskini na plaży, gdzie nic nie zakłóca jego myśli.


Oto wydarzenia pokazane na naczyniach z Piżmowcem. Jego filozofię wymownie ujawnia tytuł książki, którą trzyma na kolanach: „Bezużyteczność wszystkiego”.


Naczynia z Ryjkiem z nową opowieścią


Ryjek to znana twarz w kolekcji Classics, a tegoroczny zestaw naczyń jest już trzecim.


W przeciwieństwie do Piżmowca, Ryjek podchodzi do życia z nieskończonym entuzjazmem. Jest jednym z najlepszych przyjaciół Muminka, niczym młodszy brat i chętnie uczestniczy we wszystkim, co robią Muminki, choć nie jest przychylnie nastawiony do niczego niebezpiecznego.


Podczas gdy Piżmowiec uważa prawie wszystko za bezużyteczne, Ryjek jest wielkim marzycielem, który pragnie wszystkiego, co cenne i wszystkiego, co się świeci. Zawsze stara się wymyślić różne sposoby na wzbogacenie się.


W pierwszym komiksie wszechczasów Jansson,Muminek i zbójcy (1954–1955), do Domu Muminków przybywa tak wielu krewnych i przyjaciół, że Muminek nie może już zmieścić się z nimi pod jednym dachem. Ryjek pomaga swojemu przyjacielowi, Muminkowi, wzbogacić się, by mógł zbudować własny dom. Ryjek wymyśla eliksir młodości, który zaczyna sprzedawać w Dolinie Muminków. Co zaskakujące, każdy, kto wypije eliksir, zmienia się w swoje przeciwieństwo – mali stają się dużymi, starsze panie stają się starszymi panami.

 

Jak widać na nowych naczyniach, Ryjek oferuje eliksir żółwiowi,  którego przeznaczeniem jest zamienić się w pocisk. Na naczyniach widać także Ryjka stojącego na plaży o zachodzie słońca – oczywiście marzącego o sławie i fortunie. Obok Ryjka znajduje się mała postać o imieniu Shadow. Jest pomocnym stworzeniem, które, jak sugeruje jego nazwa, wszędzie podąża za Ryjkiem i Muminkiem.

Ostatnie ilustracje Arabia Classics autorstwa Tove Slotte


Ilustracje Ryjka i Piżmowca zostały stworzone przez Tove Slotte, która przeszła na emeryturę w 2022 roku po trzydziestoletniej karierze w Moomin Arabia. To ostatnie klasyki zaprojektowane przez ukochaną ilustratorkę, ale fani Muminków nadal mogą cieszyć się jej pracami w wielu kolekcjach Muminków, które mają zostać wydane w nadchodzących latach.

 

Szukaj