Szukaj

Moomin Arabia wypuszcza swoją pierwszą kompletną kolekcję zastawy stołowej Haru, inspirowaną fińskim archipelagiem z akcentami japońskimi.

Nowa kolekcja zastawy stołowej Haru to hołd złożony życiu i pracy Tove Jansson, czerpiący inspirację i nawiązanie do jej ulubionego letniego miejsca, wyspy Klovharun. Kolekcję zaprojektował duet Naoto Niidome i Nathalie Lautenbacher, łącząc akcenty fińskie i japońskie. Kolekcja będzie dostępna na całym świecie od 30 maja 2024 r.

 

 

Nowa kolekcja jest pierwszą kompletną kolekcją zastawy stołowej Moomin Arabia,, zawierającą dziewięć różnych naczyń, od talerzy i misek w różnych rozmiarach po filiżanki i podkładki na pałeczki. Jej ogólny wygląd jest lekki i spokojny, stworzony z myślą o tworzeniu wyrafinowanych kompozycji, nie tracąc przy tym zabawy, jaką zapewniają historie o Muminkach. Dania znajdą swoje miejsce podczas wszystkich posiłków, od śniadania po obiad, od potraw z makaronu po miski ryżowe, a także od zup po tapas i porcje sushi. Haru będzie częścią stałej kolekcji Moomin Arabia.


Fiński design z odrobiną japońskich akcentów


Projekt kolekcji Haru autorstwa duetu fińsko-japońskiego Naoto Niidome i fińsko-francuskiej Nathalie Lautenbacher stanowi hołd dla Tove Jansson i fińskiego archipelagu z nutą japońskiego stylu.

 

Nazwa kolekcji nawiązuje do skalistej wysepki Klovharun, w skrócie Haru, położonej w archipelagu Porvoo na południowym wybrzeżu Finlandii. Tam Tove Jansson miała domek, w którym mieszkała i pracowała latem w latach 60. i 90. XX wieku.


„Chcieliśmy podkreślić archipelag i jako punkt wyjścia do projektów wybraliśmy zaokrąglone krawędzie kamieni i skał ukształtowanych przez morze. Ze względu na nasze pochodzenie, istnieją japońskie akcenty, które uzupełniają naszą fińską, często inspirowaną naturą estetykę. Jestem w połowie Japonką, a Nathalie pracowała i została nagrodzona w Japonii, więc jest to naturalny wpływ” – mówi Niidome. „I jest też ten piękny zbieg okoliczności z nazwą wyspy Haru, co po japońsku oznacza „wiosna”.


Duet projektantów Niidome i Lautenbacher współpracują przy projektowaniu i sztuce


Duet projektantów Niidome i Lautenbacher współpracuje w zakresie projektowania i sztuki od 2008 roku, kiedy to otrzymali nagrodę Fińskiego Młodego Projektanta Roku. Niidome jest z wykształcenia architektem wnętrz i projektantem odzieży, a Lautenbacher – ceramikiem. Lautenbacher projektował już wcześniej dla marek Arabia i Iittala, będąc freelancerem dla Designor, dziś Fiskars Home.


Ilustracje wieńców Tove Jansson

Naczynia Haru ozdobione są pięknymi atramentowo-niebieskimi ilustracjami, które zespół projektantów Muminków zaadaptował i połączył z motywami wieńców Tove Jansson.

 

W trakcie swojej produktywnej kariery Jansson narysowała wiele wieńców z postaciami Muminków wśród kwiatów i innych naturalnych elementów. Wykorzystywała je w swoich ilustracjach do książek i innych pracach ilustracyjnych, takich jak listy, które czasami pisała do swoich fanów.


„Fiński archipelag był bardzo bliski Tove Jansson i często wykorzystywała jego naturalne elementy w swoich ilustracjach wieńców, dlatego w Haru skupiliśmy się na nich. Ci, którzy znają zeszłoroczny kubek z okazji Dnia Muminków, Sea Breeze, zauważają podobieństwa z Haru. Ręcznie rysowany styl w kolorze niebiesko-białym oraz motyw sprawiają, że pasują do siebie” – mówi Annika Tickle, dyrektor ds. design w Moomin Arabia.

 

Kolekcja Haru będzie dostępna od 30 maja 2024 roku w sklepie internetowym Moomin Arabia moominarabia.com oraz w sklepach Moomin Arabia Stores. Również sklep internetowy Moomin.com i oficjalne sklepy Moomin Shop będą miały Haru w swoim asortymencie.

Od 1 sierpnia kolekcja będzie dostępna także w innych wybranych punktach sprzedaży detalicznej.  


.Szukaj