Szukaj

Mamusia Muminka - spokojna i opiekuńcza postać w domu Muminków

Mama Muinka to delikatna i opiekuńcza dusza w rodzinie Muminków. Jest czuła i troskliwie opiekuńcza, dzięki czemu wszyscy czują się kochani i mile widziani takimi, jakimi są.

Prowadzenie domu przez Mamusie Muminka może wydawać się dla niektórych niekonwencjonalne  – wolałaby zostawić naczynia na deszczu niż zmyć je sama – oraz ma w sobie odrobinę buntu i wielką miłość do zabawy. Naturę uważa za bardzo ważną i troszczy się o swój ogród tak samo jak o rodzinę. Mamusia nigdy nie rozstaje się ze swoją torebką, w której znajduje się rozwiązanie wielu problemów – wraz z suchymi skarpetkami, sznurkiem, kawałkiem kory, cukierkami i proszkiem na bóle brzucha!

Mama Muminka szczególną troską otacza emocje innych ludzi, wiedząc, jak ważne jest poczucie szacunku, miłości i swobody bycia sobą. Na przykład, gdy Tatuś Muminka przypadkowo rozbija talerz, zapewnia go, że cieszy się z tego, ponieważ był brzydki i i tak go nigdy nie lubiła. Jest bardzo cierpliwa – wie, że czasami wszystko zajmuje dużo czasu, zanim wszystko się wyjaśni, ale w końcu zawsze tak się dzieje – i zachowuje spokój w kryzysie. Kiedy kometa kieruje się w kierunku Doliny Muminków, Mamusia upewnia się, że rodzina spakuje wszystko, czego potrzebują, od deseru i rzodkiewek po sznurek i gazetę.

"Mamusia Muminka ma w sobie odrobinę buntu."

Nic, co dzieje się w Domku Muminków, nie umyka uwadze Mamusi– zaraz po przebudzeniu z długiego zimowego snu, od razu zauważa, że ktoś psocił z jej srebrnym tacą. Sama posiada odrobinę buntu – uwielbia imprezy i ma słabość do Bobka, najbardziej znanego przestępcy Doliny Muminków, którego nawet czasami ukrywa przed policją...

Mama Muminka kocha naturę, a ogród jest jej dumą i radością. Często można ją spotkać, gdy pielęgnuje warzywa lub przestawia muszle morskie wokół kwietników. Czasami czuje się trochę niedoceniona przez swoją rodzinę i czuje się zagubiona w książce "Tatuś Muminka i morze" (1965), kiedy Tatuś jest zdeterminowany, by samemu wszystkim zarządzać. Zaczyna malować, aby poradzić sobie z każdą sytuacją i odkrywa, że jest bardzo utalentowana – pokrywa ściany pięknymi różami, nagietkami i piwoniami, co pomaga jej uciec od tymczasowych kłopotów, jakie rodzina przeżywa.

Mama Muminka po raz pierwszy pojawia się w pierwszej historii o Muminkach, "Małe trolle i duża powódź" (1945). W tej historii ona i Muminek szukają zaginionego Tatusia Muminka, z którym są szczęśliwie zjednoczeni w Dolinie Muminków.

Czy Mama Muminka ma jakieś specjalne umiejętności?

Mamusia ma doskonałą pamięć, zwłaszcza jeśli chodzi o urodziny. Jeśli ktoś ma urodziny, przebywając w Domku Muminków, zawsze zorganizuje dla niego ulubiony deser po obiedzie.

Co trzyma w swojej torebce?

W przypadku torebki Mamusi Muminka zwykle warto sięgnąć głębiej. Zawiera ona rozwiązanie dla każdego możliwego problemu – wraz z suchymi skarpetkami, sznurkiem, kawałkiem kory, cukierkami i proszkiem na bóle brzucha. Pełni również funkcję symbolu dla samej postaci. Kiedy jej torebka znika, Mamusia jest zrozpaczona. Na jej bezpieczny powrót organizowana jest wielka impreza dla wszystkich mieszkańców Doliny Muminków.

Mało znany fakt o Mamusi Muminka : Mama Muminka to jedna z postaci zainspirowanych ludźmi z życia Tove Jansson. Jest oparta na matce Tove, graficzce Signe Hammarsten-Jansson, znaną w rodzinie jako "Ham".

Szukaj