Szukaj

Ryjek - ostrożny oraz optymistyczny towarzysz

Ryjek jest młodszym przybranym bratem Muminka. Został adoptowany przez rodzinę Muminków kiedy był mały. Jest dobroduszny, lojalny, pobudliwy i chętny do udziału w każdej misji ale jego zamiłowanie do przygód nie zawsze idzie w parze z odwagą…


Ryjek marzy o znalezieniu bogactwa i jest szczególnie zafascynowany wizją posiadania czegoś błyszczącego lub wartościowego.


Chce dołączyć do wszystkiego, co robi Muminek i jego przyjaciele, czy to wyprawa do Samotnych Gór, czy spotkanie w celu rozstrzygnięcia ważnej sprawy w Dolinie Muminków. Jest jednak dość nieśmiały, więc nie zrobi niczego niebezpiecznego, a jako najmłodszy może się męczyć i irytować, gdy sprawy stają się trudne. Zawsze jednak stara się jak najlepiej i pomaga, kiedy prosi go o to Mama Muminka.


„Ryjek zawsze stara się jak najlepiej”.


Jeśli jest coś, co go motywuje, to z pewnością rzeczy! Szczególnie pragnie błyszczących i lśniących przedmiotów, takich jak perły i diamenty. Zazwyczaj potrafi odłożyć swoje obawy na bok, jeśli istnieje szansa na znalezienie skarbu lub wejście w posiadanie czegoś cennego. Ryjek jest dobry w znajdowaniu zgubionych przedmiotów – prawdopodobnie dlatego, że tak bardzo kocha rzeczy! To on znalazł Kapelusz Chochlika w Dolinie Muminków (1948), a także to on jako pierwszy odkrył jaskinię, w której cała rodzina się ukrywa, gdy kometa zmierza w kierunku Doliny Muminków.


Ryjek może być samolubny i nie jest dobry w ukrywaniu swoich rozczarowań, co może zranić uczucia innych ludzi. Na przykład starszy pan, który zaprojektował zaczarowany ogród w ,,Małe Trole i duża powódź’’ (1945), poczuł się bardzo urażony, gdy Ryjek skrytykował jego dzieło.

Ryjek pojawia się po raz pierwszy w ,,Małe trolle i duża powódź’’. Został zgubiony przez rodziców, Muddlera i Fuzzy'ego. Na szczęście zostaje odnaleziony przez Mamę Muminka i Muminka, gdy szukają Tatusia Muminka. Ryjek ma duże, spiczaste uszy i długi ogon.


Co jest ulubioną rzeczą Ryjka?


Ze wszystkich rzeczy, które Ryjek zebrał na przestrzeni lat, jego ulubioną jest jego pluszowy pies, Cedric. Oczy Cedrica są „prawie jak topazy” i ma prawdziwy kamień księżycowy na obroży. Ryjek kocha Cedrica również za jego wyraz twarzy – „wyraz, którego nie mógłby mieć żaden inny pies”. Wszyscy są bardzo zaskoczeni, gdy Ryjek oddaje Cedrica córce Gaffsie, po tym jak Muminek mówi mu, że „jeśli ktoś oddaje coś, co naprawdę lubi, to dostanie to z powrotem dziesięć razy więcej i poczuje się później wspaniale”. Jednak nie działa to zgodnie z planem dla Ryjka, który zamiast tego czuje się okropnie, tracąc swoją najdroższą zabawkę. Włóczykij próbuje opowiedzieć mu historię, aby go pocieszyć, ale ten pozostaje raczej ponury.


Czego najbardziej boi się Ryjek?


Ryjek panicznie boi się morza, co jest nietypowe w Dolinie Muminków – cała rodzina Muminków uwielbia kąpiele, pływanie i nurkowanie! Odmówił dołączenia do Muminka nurkującego po perły („nigdy nie wiesz, co zobaczysz na dnie”), mimo że naprawdę kocha cenne rzeczy. Ten strach przed wodą może również wyjaśniać, dlaczego nie pojawia się w Tatuś Muminka i morzu (1965).


Mało znany fakt o Ryjku:


Kiedy Ryjek pojawia się po raz pierwszy w Małe trolle i duża powódź (1945), jest nazywany „małym stworzeniem”. Dopiero w Komecie nad Doliną Muminków (1946) otrzymuje swoje właściwe imię.


Cytaty Ryjka:


  • „Teraz znowu się boję”, powiedział mały stworek. „Zaczynam prawie żałować, że w ogóle z tobą pojechałem.” (Małe trolle i duża powódź, 1945)
  • „Nigdy się nie boję”, odpowiedział Ryjek. „Ale stąd jest lepszy widok.” (Kometa nad Doliną Muminków, 1946)
  • „Czasami trochę niezdarny, ale ma dobre intencje. W końcu Muddler był jego ojcem” (Pamiętnik Tatusia Muminka, 1950)
  • „To była wina Muminka. Powiedział mi, że jeśli ktoś odda coś, co naprawdę lubi, to dostanie to z powrotem dziesięć razy więcej i poczuje się potem wspaniale. On mnie do tego namówił”. (Opowieści z Doliny Muminków, 1962)
  • „Ja to zobaczyłem pierwszy!” pisnął Ryjek, „Muszę wymyślić dla niego imię. Czy nie byłoby zabawnie nazwać go Ryjek? To takie krótkie i słodkie”. (W dolinie Muminków, 1948)

Szukaj